sobota, 9 lipca 2011

Młodzieżowe Rady Gmin jako mechanizm konsultacji społecznych

Jednym z najistotniejszych narzędzi zwiększania partycypacji obywatelskiej młodych ludzi na poziomie lokalnym są lub mogą być Młodzieżowe Rady Gmin. Systematyczne ich działanie przyczynia się bowiem do nabywania przez młodych członków społeczności lokalnej doświadczeń: namysłu nad problemami lokalnymi, głosowania, bycia reprezentowanym przez młodzieżowych radnych oraz współdecydowania o swojej społeczności.

Obecnie w Polsce działa ponad 100 MRG, składających się z aktywnych młodych ludzi. Jest to ogromny potencjał entuzjazmu oraz chęci podejmowania działań w sferze spraw publicznych, który odpowiednio wykorzystany może stanowić istotny element zwiększania udziału młodych ludzi w procesach decyzyjnych, a długofalowo przyczyniać się do zwiększenia uczestnictwa Polaków w życiu politycznym.

Tymczasem w Polsce większość działań MRG koncentruje się wokół realizacji doraźnych projektów charytatywnych, rozrywkowych, wymian międzynarodowych. Natomiast działania konsultacyjne, które zgodnie z art. 5b ustawy o samorządzie gminnym są celem działalności MRG, są jedynie marginesem ich aktywności.

Dlatego, by zapewnić efekt edukacyjny polegający na przygotowaniu młodych ludzi do włączenia się w procesy decyzyjne oraz angażowania się w sprawy publiczne chcemy, w ramach projektu podjąć działania, które wzmocnią funkcję konsultacyjną Młodzieżowych Rad Gmin, tak by były one faktycznie przestrzenią uczestnictwa młodych ludzi w podejmowaniu decyzji na temat ich wspólnoty.

Szczególnie zależy nam na wzmocnieniu funkcji konsultacyjnej MRG poprzez wypracowanie i upowszechnienie modelu procedury konsultacji tj. przygotowanie listy decyzji, które warto poddać opiniowaniu młodzieży, zaproponowanie metod ich prowadzenia oraz przekonania władz gmin do ich stosowania.

Wzmocnienie funkcji konsultacyjnej zależy przede wszystkim od zrozumienia przez władze lokalne roli dialogu z młodzieżą, przekonania o skuteczności i celowości tego typu działań oraz gotowości do prowadzenia go. Dlatego głównymi adresatami naszych działań są przedstawiciele władz gmin, ponieważ, jak wskazuje Rada Europy, to obowiązkiem dorosłych jest stworzenie przestrzeni dla aktywności obywatelskiej młodzieży.


W ramach projektu „Młodzieżowe Rady Gmin jako mechanizm konsultacji społecznych” podejmiemy działania, które wzmocnią funkcję konsultacyjną Młodzieżowych Rad Gmin:
1. Zdiagnozujemy bariery prowadzenia działań konsultacyjnych MRG oraz możliwości ich przezwyciężenia
2. Wypracujemy, w ramach pracy grupy eksperckiej, model działań konsultacyjnych MRG
3. Uruchomimy stronę – portal wiedzy o młodzieżowych radach: www.mlodziezowarada.org.pl
4. Przez 5 miesięcy będziemy testować w trzech gminach model działań konsultacyjnych MRG. Etap testowania zakończy seminarium, którego celem będzie podsumowanie etapu testowania modelu działania MRD oraz wypracowanie metod jego upowszechniania wśród j.s.t oraz organizacji pozarządowych, które będziemy zachęcać do podjęcia tematu MRG na terenie swojej działalności.
5. Będziemy upowszechniać wypracowany model działań konsultacyjnych MRG wśród przedstawicieli samorządów gminnych, jako osób od których decyzji zależy prowadzenie konsultacji decyzji z młodzieżą oraz organizacji pozarządowych.
6. Przygotujemy pakiet informacyjny dla władz gmin oraz ngo, zawierający praktyczne informacje: w jaki sposób powoływać MRG, w jaki sposób konsultować projekty decyzji władz lokalnych z młodzieżowymi radnymi.
7. Będziemy promować konsultacyjną rolę Młodzieżowych Rad Gmin

Najważniejszym efektem projektu będzie wypracowanie konkretnych propozycji sposobów i tematów prowadzenia działań konsultacyjnych przez Młodzieżowe Rady Gmin.
Mamy nadzieję, że pokażemy, na przykładach gmin, w których zostaną wdrożone procedury konsultacji decyzji lokalnych z młodzieżowymi radami, że są one możliwe i mają sens. Oczekujemy, że ośmieli to inne samorządy do ich wdrożenia, do czego będziemy zachęcać poprzez prowadzenie działań promocyjnych i rzeczniczych.

Projekt realizowany jest od kwietnia 2011 r. do kwietnia 2012 r., dzięki wsparciu ze strony Fundacji im. Stefana Batorego w ramach ścieżki "Partycypacja" będącej częścią Programu "Demokracja w Działaniu".

Kontakt:
Joanna Pietrasik – koordynatorka projektu
joanna.pietrasik@civispolonus.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz